پرسشنامه شخصیتی پنج عاملی NEO مک کری و کاستا 1992

پرسشنامه شخصیتی پنج عاملی NEO مک کری و کاستا 1992 پرسشنامه شخصیتی پنج عاملی NEO مک کری و کاستا 1992

دسته : پرسشنامه

فرمت فایل : word

حجم فایل : 39 KB

تعداد صفحات : 16

بازدیدها : 739

برچسبها : پرسشنامه عوامل شخصیت تست NEO پنج عامل شخصیت

مبلغ : 3000 تومان

خرید این فایل

دانلود پرسشنامه فرم کوتاه 60 سئوالی شخصیتی پنج عاملی NEO مک کری و کاستا 1992

در زیر اشاره ای کوتاه به متون پرسشنامه شخصیتی پنج عاملی NEO می شود این پرسشنامه در شانزده صفحه تهیه گردیده و منابع آن نیز در متن وجود دارد

پرسشنامه NEOPI-R

یکی از آزمون های شخصیتی است که بر اساس تحلیل عوامل ساخته شده است و از جدیدترین ابزارها در زمینه شخصیت است که تومسط مک کری و کوستا در سال 1985 تحت عنوان پرسشنامه شخصیتی NEO معرفی شد . فرم تجدید نظر شده این پرسش نامه توسط همان مولفین تحت عنوان فرم تجدید نظر شده پرسشنامه شخصیتی نئو ارایه شده است .

فرم بلند این پرسشنامه در 240 عبارت ، به منطور اندازه گیری پنج عامل یا حیطه اصلی روان نژندی ، برونگرایی ،انعطاف پذیری ، دلپذیر بودن و مسئولیت پذیری طراحی شده است . همچنین این پرسشنامه فرم دیگری به نام NEO-FFI دارد که یک پرسشنامه 60 سؤالی است و برای ارزیابی پنج عامل اصلی شخصیت به کار می رود . در فرم 240 سؤالی هر عامل 6 سطح یا زیر مقیاس است ، در حالیکه در فرم کوتاه هر عامل با 12 سؤال سنجیده می شود.

عوامل پنج گانه شخصیت

پنج عامل اصلی شخصیت عبارتند از : روان نژندی ، برونگرایی ، انعطاف پذیری ، دلپذیر بودن ، مسئولیت پذیری و با وجدان بودن .که به طور اختصار هر یک از آنها تشریح می شود.

روان نژندی (N)

مؤثرترین قلمرو مقیاس های شخصیت تقابل سازگاری یا ثبات عاطفی با ناسازگاری یا روان نژندی است . متخصصین بالینی انواع گوناگونی از ناراحتی های عاطفی ، چون ترس اجتماعی ، افسردگی و خصومت را در افراد تشخیص می دهند، اما مطالعات بی شماری نشان می دهد ، افرادی که مستعد یکی از این وضعیت های عاطفی هستند ، احتمالاً وضعیت های دیگر را نیز تجربه می کنند (منبع درون پرسشنامه دانلودی).

تمایل عمومی به تجربه عواطف منفی چون ترس ، غم ، دستپاچگی ، عصبانیت ، احساس گناه و نفرت مجموعه حیطه N را تشکیل می دهد . هر چند N چیزی بیشتر از آمادگی برای ناراحتی های روانشناختی دارد . شاید عواطف شکننده مانع از سازگاری می شود . مردان و زنان با نمره بالا در N مستعد داشتن عقاید غیر منطقی هستند و کمتر قادر به کنترل تکانش های خود بوده و خیلی ضعیف تر از دیگران با استرس کنار می آیند .

...

آزمون پنج عامل شخصیت

این تست کلا پنج جنبه از شخصیت شما را می سنجد. پایداری هیجانی تان، برون گرایی یا درون گرایی تان، اشتیاقتان به تجربه های تازه، توافق پذیریتان و مسئولیت پذیریتان. برای همین یک نمره کلی از این تست به دست نمی آید. 5 نمره به دست می آید که هر کدامشان مربوط به یک عامل شخصیتی شماست. تفسیر ها را که بخوانید دقیق تر دستتان می آید هر کدام از این عوامل شخصیتیچه معنایی دارند.

فرم بلند پرسشنامه در کشورهای مختلف جهان از جمله در ایران اعتباریابی شده است . در ایران فرم بلند ، توسط گروسی ، مهریار و طباطبایی اعتباریابی شد و نتایج شبیه نتایج به دست آمده در آزمون در کاستا نشان داد که همبستگی 5 زیر مقیاس فرم کوتاه با فرم بلند از 0/77 تا 0/92 می باشد . همچنین همسانی درونی زیر مقیاس های آن در دامنه 0/68 تا 0/86 بر آورد شده است . ...

شیوه نمره گذاری

سؤالات به صورت پنج گزینه ای از کاملاً مخالفم (0) ، مخالفم (1) ، نظری ندارم (2) ، موافقم (3) ، و کاملاً موافقم (4) است . برخی پرسش ها به صورت معکوس نمره گذاری می شود . ...

عناوین مطالب پرسشنامه دانلودی

توضیح پرسشنامه NEOPI-R

عوامل پنج گانه شخصیت

روان نژندی (N)

برونگرایی (E)

انعطاف پذیری (O)

دلپذیر بودن (A)

مسئولیت پذیری و با وجدان بودن (C)

اعتبار و روایی پرسشنامه

شیوه نمره گذاری

تست 5 عاملی شخصیت (neo-ffi)

راهنما

عبارات

پاسخنامه تست 5 عامل بزرگ شخصیت

تفسیر

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید